Znaki to, obok takich urządzeń, jak słupek drogowy, podstawa bezpieczeństwa w ruchu, dlatego w tym wpisie kończymy przegląd znaków. Zebraliśmy znaki ostrzegawcze, dzięki którym kierowcy wiedzą, kiedy zachować szczególną ostrożność.








Ograniczona widoczność może prowadzić do poważnych wypadków, dlatego na drogach stosuje się nie tylko znaki nakazu, ale też różnego rodzaju urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Należą do nich między innymi lustra zwiększające widoczność i eliminujące martwe punkty.
Przejścia dla pieszych to podstawa bezpieczeństwa na drogach, ale żeby zachować płynność ruchu, ich lokalizacja musi być dobrze przemyślana. W naszej ofercie dostępna jest więc farba do malowania pasów drogowych, również przejść dla pieszych. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej zasadom umieszczania ich na drogach.
Doświadczenie pokazuje, że urządzenia bezpieczeństwa drogowego lepiej sprawdzają się przy ograniczeniu prędkości niż znaki – perspektywa uszkodzenia samochodu działa bardziej od możliwości otrzymania mandatu. W wielu miejscach pojawiają się progi podrzutowe (U-17) i zwalniające (U-16), które skutecznie zachęcają do przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
W tym artykule wracamy do przeglądu znaków drogowych – konkretnie znaków nakazu. Obok takich urządzeń bezpieczeństwa drogowego, jak słupki przeszkodowe, wskazują kierowcom prawidłowy tor ruchu, a przez to zapobiegają kolizjom.
Na drogach wykorzystuje się nie tylko znaki, ale też różnego rodzaju urządzenia bezpieczeństwa drogowego, w tym elementy odblaskowe – kocie oczka. Podobnie jak w przypadku znaków, obowiązują tutaj wymagania techniczne i zasady ich umieszczania, aby odblaski zapewniały bezpieczeństwo na drogach.
Oto trzecia, ostatnia część przeglądu znaków zakazu, które zapewniają bezpieczeństwo na drogach, zabraniając uczestnikom ruchu wykonywania manewrów, które mogłyby spowodować zagrożenie. Nie bez powodu każdy kandydat na kierowcę musi wykazać się znajomością znaków, między innymi zakazu.
Ustalenie i odpowiednie oznaczenie drogi z pierwszeństwem to jedna z podstaw zachowania bezpieczeństwa w ruchu. W poprzednich artykułach opisywaliśmy znaki informacyjne, dzięki którym kierowcy wiedzą, między innymi gdzie mają ustąpić pierwszeństwa. Tym razem skupiliśmy się na zasadach ustalania drogi z pierwszeństwem.
Znajomość znaków drogowych jest niezbędna, aby zdać egzamin na prawo jazdy - to podstawa zachowania bezpieczeństwa w ruchu. Jednymi ze znaków pojawiających się na polskich drogach są znaki ostrzegawcze. Dzięki nim kierowcy w porę wiedzą, że zbliżają się do miejsca, gdzie muszą zachować szczególną ostrożność, dlatego mają czas na reakcję.
Im lepiej oznakowana droga, tym łatwiej i bezpieczniej dla wszystkich uczestników ruchu. Zastosowanie znajdują więc nie tylko takie urządzenia, jak bariery tymczasowe, ale przede wszystkim znaki, których znajomość jest podstawą dla każdego kierowcy. Dzisiaj kończymy przegląd znaków informacyjnych, który rozpoczęliśmy w poprzednich artykułach.
Znaki drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego nie tylko umożliwiają wprowadzenie ustalonej organizacji ruchu, ale też ułatwiają życie kierowcom. Takie zastosowanie ma przede wszystkim tablica informacyjna, która np. znakuje ważne obiekty.
Znaki zakazu są niezbędne, ponieważ informują kierowców o ustalonej organizacji ruchu, a przez to - zapewniają bezpieczeństwo. W Polsce posiadamy aż 44 znaki drogowe zakazu, dlatego w tym artykule kontynuujemy ich przegląd.
Wszystkie urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, takie jak bariery drogowe, zmniejszają ryzyko zagrożeń w ruchu. Najważniejszą rolę odgrywają tutaj jednak znaki drogowe: informacyjne, nakazu, zakazu i ostrzegawcze. W tym wpisie postanowiliśmy przedstawić pierwszą część znaków drogowych informacyjnych.
Dla zachowania bezpieczeństwa na drogach niezbędne jest stosowanie odpowiednich znaków, dzięki którym uczestnicy ruchu poruszają się w uporządkowany sposób. Wyróżniamy znaki drogowe ostrzegawcze, informacyjne, nakazu i zakazu. Ich uzupełnieniem są znaki poziome, dodatkowe, tabliczki, sygnalizacja świetlna czy znaki miejscowości. Dzisiaj postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się pierwszej części znaków zakazu - ich znaczeniu oraz zasadom umieszczania na drogach.
Prowadzenie robót w pasie drogowym wiąże się nie tylko z utrudnieniami w ruchu, ale też koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa robotnikom oraz wszystkim uczestnikom ruchu. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych zabezpieczeń są zapory drogowe.
Dobra widoczność jest istotna nie tylko na drodze, ale też w sklepach czy na magazynach, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo ruchu i pracy oraz ułatwia personelowi kontrolę tego, co dzieje się w lokalu. Warto więc bliżej przyjrzeć się lustrom drogowym i przemysłowym.
Rozwój motoryzacji i sieci komunikacyjnych ułatwia i przyspiesza transport towarów w systemie door-to-door, ale też wiąże się z zagrożeniem, nie tylko dla środowiska, ale też pieszych. Na drogach gminnych i powiatowych stosuje się więc liczne elementy zwiększające bezpieczeństwo, w tym progi zwalniające.
Tylko w 2021 roku, na policję zgłoszono 22 816 wypadków oraz aż 422 627 kolizji drogowych. Nie ulega więc wątpliwości, że zwiększanie bezpieczeństwa na polskich drogach jest kwestią priorytetową. Wykorzystuje się tutaj nie tylko poziome i pionowe znaki drogowe, ale też tzw. urządzenia BRD ((bezpieczeństwa ruchu drogowego). Warto bliżej przyjrzeć się ich rodzajom, zastosowaniom oraz stawianym przez prawo wymaganiom co do jakości.